ProcedúryWELLNESS
Perličkový kúpeľ

Kombinácia vodného kúpeľa a masáže pomocou vzduchu, ktorý je pod tlakom vháňaný do kúpeľa. Intenzitu prúdenia vzduchu je možné regulovať podľa potreby. Odporúča sa pri nespavosti, neurózach z vyčerpania, u žien v období prechodu, ale aj pre bežnú regeneráciu a relax.


Vírivý kúpeľ- CASCADE

Je jemná masáž vírivou vodou, a to buď s čiastočnou aplikáciou na horné alebo dolné končatiny. Prispieva k zlepšeniu prekrvenia končatín, aktivuje kožné receptory, uvoľňuje svalovú a kĺbovú stuhnutosť.
MASÁŽNE VANE
Škotské striedavé streky

Procedúra so silným hydroterapeutickým a stimulačným účinkom, pričom sa aplikujú usmernené prúdy vody – striedavo teplej a studenej. To spôsobuje prekrvenie pokožky, pôsobí na svalstvo a reflektoricky na centrálny nervový systém.

Šľapací kúpeľ

Ide o aktívne prešľapovanie na mieste vo vaničkách. V jednej je teplota 40 – 46 stupňov, v druhej 10 – 16 stupňov. Výška vodného stĺpca je 20 – 25 cm. Ukončenie procedúry je vždy v studenej vode. Zvyšuje prekrvenie končatín, zvyšuje miestny metabolizmus, aktivuje kožné receptory, pôsobí ukľudňujúco.Kanadská vaňa, Spa vaňa

Vírivé bazény sú určené na regeneráciu viacerých osôb naraz. Má blahodarné účinky na ľudský organizmus. Kombinácia teplej vody s podvodnými a perličkovými masážami uvoľňuje stres, napätie a bolesti. Už behom niekoľkých minút dokáže blahodárne zregenerovať telo a myseľ, osobám so sedavým zamestnaním, fyzicky pracujúcim, s chorobami pohybového aparátu alebo s bolesťami chrbtice, ale aj športovcom, alebo rodinám s deťmi. Všetci v nich nájdu úľavu, komfort a regeneráciu telesných i duševných síl.

MASÁŽE
Klasická masáž

Zlepšuje prekrvenie pokožky, podkožia a svalov, pomáha uvoľňovať stuhnuté a bolestivé svaly a podieľa sa na lepšom vyplavovaní odpadových látok z organizmu. Zjednodušene povedané, vďaka pravidelnej klasickej masáži sa pokožka na vašom tele môže stať pružnejšou a môžete predísť bolestiam, ktoré bývajú dôsledkom stuhnutého svalstva – napríklad v oblasti šije, medzi lopatkami a v krížoch.

Reflexná masáž

Ide o masáž reflexných zón v spojivovom tkanive. Robí sa manuálne (najmä končekmi palcov) bez masážneho prostriedku, tlakom, rôzne hlboko do podkožného väziva, v miestach, ktoré sú druhotne, reflexne zmenené. Reflexná masáž ovplyvňuje vegetatívne eferentné (odstredivé) dráhy, zasahuje do viscerokutánnych reflexov.Podvodná masáž

Je poskytovaná v hydromasážnej vani, kde je manuálne aplikovaná na telo pomocou jednej trysky. Zmenou vzdialenosti a aplikačného uhla je možné intenzitu masáže meniť. Najlepšie využitie je pri stavoch po úrazoch, stuhnutosti svalov a operáciách pohybového aparátu, pri reumatických ochoreniach kĺbov, nervových ochoreniach, obrne, pri bolestiach svalov ako aj pri chronickej zápche.

Elektoromasáže

Využívajú sa na relaxáciu, pomáhajú uvoľniť a prekrviť namáhané svalové partie, uvoľňujú chrbticu a chodidlá.
SAUNA
SAUNA

Je tepelná procedúra so striedaním tepelných podnetov, ktorá sa používa na otužovanie, zvyšuje látkovú premenu v organizme, podporuje imunologické procesy, zvyšuje obranyschopnosť organizmu, odstraňuje toxické metabolity, uvoľňuje kostrové svalstvo, v saune dochádza k absolútnemu zbaveniu sa roztočov.


ZDRAVOTNÍCKO- REHABILITAČNÁ ČASŤ
Inhalácie

Inhalačnou liečbou sa dosiahne prenikanie aerosolových častíc do horných i dolných dýchacích ciest. Inhaláciou dôjde k uľahčeniu expektorácie (vykašliavania), podporeniu samočistiacej schopnosti dýchacích ciest, v prípade atrofických zápalov k zvlhčeniu sliznice dýchacích ciest.

Na liečbu používame:

  • liečivé vody (VINCENTKA),
  • mukolytiká (AMBROBENE, MUCOSOLVAN),
  • CALCIUM

Oxygenoterapia

Je vdychovanie vzduchu obohateného na 40 – 60 % kyslíkom, primerane zvlhčeného, aby nevysušoval sliznice. Vzduch sa inhaluje cez nosový katéter. Používa sa pri nedostatku kyslíka (hypoxii) v organizme, pri chronických chorobách dýchacích ciest, pri kardiologických ochoreniach (ICHS), pri poškodení dýchacích ciest prachom, chemikáliami.Kryogélové vrecúška

Reakciou na chlad, teda pôsobením hormónov, znížením vodivosti nervov a svalovým uvoľnením, dochádza k výraznému zníženiu subjektívneho pocitu bolesti, čo predstavuje pozitívum najmä pri liečbe postihnutí pohybového aparátu, reumatických ochorení i zápalových ochorení kĺbov, ako aj pri korekcii poúrazových stavov.

Plynové injekcie

Je to podkožná aplikácia malej dávky medicínskeho oxidu uhličitého tenkou ihlou. Plynové injekcie napomáhajú zlepšovať výživu tkanív, zlepšujú celkové a lokálne prekrvenie, majú protizápalové účinky, čo so zlepšením prekrvenia prispieva k urýchleniu hojenia tkanív. Využívajú sa pri bolestivých syndrómoch, ovplyvňujú svalové napätie, spúšťové body, ich pôsobenie je reflexnou cestou u klientov s ICHS a po infarkte myokardu.
ELEKTROLIEČBA
Liečba ultrazvukom

Pri liečbe ultrazvukom sa využíva konverzia elektrickej energie vysokofrekvenčného prúdu na energiu ultrazvuku ( mechanickú a tepelnú energiu ). Účinky sa realizujú cez mikromasáž tkaniva, ktoré sa súčasne zahrieva. Výsledkom je analgetický efekt a disperzný účinok, zlepší sa resorpcia v tkanive, zlepší sa prekrvenie so zvýšením metabolizmu a urýchli sa regenerácia.

TENS (transkutánna elektroneurostimulácia)

Je forma nízkofrekvenčnej terapie, zameraná na potlačenie bolesti. Podstatou je cielená stimulácia nervových štruktúr, ktoré majú inhibičný vplyv na prenos a spracovávanie bolestivých podnetov. Amplitúdovo modulovaný TENS možno využiť na elektrogymnastiku – na posilnenie oslabených svalov.

Rebox

Prístroj Rebox Physio je elektroterapeutický prístroj, ktorý využíva elektrické obdĺžnikové impulzy o frekvencii 2-4 Hz. Reboxové prúdy sú transkutánne privedené dotykom liečebnej elektródy . Doba aplikácie je 3-5 sekúnd v jednom bode. Behom niekoľkých sekúnd dôjde ku korekcii lokálneho prekyslenia v liečenej oblasti, čo má analgetický efekt, zvýši sa mikrocirkulácia krvi a lymfy a je pozorovateľný myorelexačný efekt.Diadynamické prúdy

Sú frekvenčne modulované, nízkofrekvenčné impulzné prúdy. Ich všeobecné účinky sú: analgetický, prekrvujúci, posiľujúci. Aplikuje sa pri akútnych stavoch.

Interferenčné prúdy

Sú to strednofrekvenčné prúdy, ktoré účinkujú dráždivo na nervovosvalové tkanivo. Výhodou je, že ľahko prekonávajú kožný odpor, tkanivá majú veľkú toleranciu pre malé senzitívne dráždenie. Tieto prúdy majú výrazný analgetický, prekrvujúci, resorpčný a detonizačný efekt, uplatňujú sa pri chronických chorobách.

Impulzoterapia

Využíva liečebný účinok presne tvarovaných prúdových impulzov. Tie môžu byť so strmým nástupom alebo s pozvoľným nástupom. Účinky: motorické dráždenie svalu, prekrvenie a analgézia.

Magnetoterapia

Využíva striedavé magnetické pole, ktoré má analgetický, myorelaxačný a antiedematózny efekt, urýchľuje hojenie mäkkých tkanív a hojenie zlomenín. Výhodou je, že sa môže aplikovať i na miesta, kde sa nachádzajú kovové súčiastky (po ortopedických operáciách, alebo operáciách zlomenín).
SVETLOLIEČBA
Bioptron

Bioptronová lampa je zdroj liečebného biostimulačného svetla, ktorý využíva princíp polarizácie svetla ožarovaného halogénovou žiarovkou. Bioptronová lampa (biolampa) produkuje polarizované žiarenie, ktoré je polychromatické a je úplne zbavené ultrafialovej zložky. Svetlo podporuje riadiace procesy na tkanivovej a bunkovej úrovni, spomaľuje chorobné a degeneratívne procesy v bunkách, urýchľuje metabolické procesy.
Solux

Využíva sa tepelné pôsobenie lokálne aplikovaného infračerveného žiarenia. Procedúra má priaznivé účinky pri rinitíde, sinusitíde…
Aplikuje sa obvykle zo vzdialenosti 50 cm po dobu cca 10-15 minút.


TEPLOLIEČBA
Teplý zábal

Pri aplikácii pozitívnej termoterapie sa využíva hlavne myorelaxačný a spazmolytický účinok, kedy dôsledkom uvoľnenia spazmov a zlepšenia cirkulácie je aj analgetický účinok.

Rašelinové obklady

Rašelina je stvorená z viac ako stoviek rastlín, rastúcich v plodnej pôde. Skrýva nespočetné množstvo živín, prírodných stopových prvkov, minerály a látky ľahko vstrebávajúce sa cez ľudskú pokožku. Svojím zložením zvyšuje prekrvenie, zlepšuje činnosť svalstva a kĺbov, podporuje rýchlejšie vstrebávanie krvných výronov, zlepšuje hojenie ťažkých kožných ekzémov, zlepšuje stav pomarančovej pokožky, a mnohé iné.

Liečebná telesná výchova

Špeciálna pohybová terapia, ktorá využíva pohyb k obnove narušených pohybových funkcií pacienta. Využívame tiež rôzne špeciálne metodiky – cvičenie podľa Kaltenborna, spinálne cvičenie, individuálne a skupinové dychové cvičenie vhodné pre astmatikov i klientov s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc.

Mäkké techniky

Je to špeciálna metodika manuálnej medicíny, ktorá ovplyvňuje reflexné zmeny vo svaloch a podkoží, s cieľom zníženia bolestivosti a svalového napätia. Využíva niektoré techniky, ktoré je možné čiastočne porovnať s masážnymi prvkami, predovšetkým u reflexných masáží.Mobilizačná liečba

Je to prostriedok manuálnej medicíny. Používajú sa na ošetrenie funkčných kĺbnych blokád, ktoré sú bolestivé, obmedzujú pohyb a vedú k vzniku ďalších patologických reflexných zmien, k vzniku bolestivých bodov, hyperalgických zón a svalových spazmov. Cieľom ošetrenia je uvoľnenie pohybového segmentu či obnova kĺbnej vôle, ale tiež úprava svalového napätia a ošetrenie spúšťových bodov. Mobilizácia prispieva k zmierneniu blokády pred následnou manipuláciou alebo priamo blokádu uvoľní.

Lymfodrenáž

Pracovník tlakom ruky mechanicky zabezpečí hyperémiu a tonizáciu masírovanej oblasti hornej alebo dolnej končatiny s následnou bandážou prevedenou špeciálnymi obväzmi. Pred aplikáciou prvej procedúry a po aplikácii poslednej prevádza špeciálne vyškolený pracovník merania postihnutej končatiny. Tieto následne porovnáva a vyhodnocuje, čím sa sleduje úspešnosť odtoku tekutiny z lymfy. Zníženie svalovej spasticity, zlepšenie odtoku lymfy, ústup opuchov, zlepšenie prekrvenia končatín, rýchle odplavenie únavových a odpadových látok z buniek a medzibunkových priestorov.

Lekárské vyšetrenia

Vstupná prehliadka, alebo lekárska konzultácia s predpisom procedúr, EKG, spirometria, moč chemicky, meranie TK
O REHABILITÁCIÁCH
Prírodné liečivé zdroje

Klíma kúpeľov je horská , mierne stimulujúca, s tonizujúcim účinkom vyššej polohy, kde je znížená tenzia O2 a zosilnená intenzita slnečného žiarenia, ovzdušie je chladnejšie, ale poloha vylučuje prudké vetry. Je výrazný teplotný rozdiel medzi dňom a nocou, čo má výrazný stimulujúci účinok na organizmus a jeho termoregulačný systém. Je tu čisté, prakticky bezalergenové ovzdušie, výhodné pre alergikov a choroby dýchacích ciest. Taktiež pre ľudí so zníženou odolnosťou voči infekciám, hypochromné anémie, neurózy, neurovegetatívne dystónie a nefixované hypertenzie.

Indikácie

Priaznivé klimatické podmienky, nádherná príroda hôr a moderné liečebné metódy vytvárajú účinné podmienky pre vyššie uvedené choroby netuberkuóznych dýchacích ciest(asthma bronchiale, chronická bronchitída), stavy po operáciach dolných i horných dýchacích ciest a pľúc, hypertofické a atrofické zmeny horných dýchacích ciest, alergické nádchy, ozaena, vyššie uvedené choroby z povolania, ako ionizačné žiarenie, atď….Kontraindikácie

Infekčné choroby, choroby v akútnom štádiu, pacienti so zhubnými nádormi, epilepsia- okrem prípadov kedy sa za posledné tri roky nevyskytol žiaden záchvat. Ťažšie psychózy, duševné poruchy so silnými návykmi. Inkontinencia moču, stolice, nočné pomočovanie, nehojace sa kožné vredy, aktívna TBC, hypertenzia- diastolicky tlak nad 120 Hg, kardiálna dekompenzácia.

Liečba

Základným liečebným faktorom je klimatoterapia doplnená o inhalačnú liečbu, balneoterapiu, svetloliečbu, elektroliečbu, liečebnú telesnú výchovu a lymfodrenáž, masáže.